هاست چیست؟ منظور از میزبانی وب چیست؟ این ها سوال های پرتکراری است که برای بیشتر کاربران اینترنت و افرادی که قصد راه اندازی یک وب سایت برای کسب و کار خود دارند، پیش آمده و سوالی ست که در دومین مطلب آموزشی ترنج وب پاسخ آن را خواهیم داد. مانند سوال دامنه چیست که در مطلب آموزشی قبلی به تشریح آن پرداختیم و از اینجا میتوانید مطالعه بنمائید.

هاست چیست

اگر بخاطر داشته باشید در مقاله آموزشی دامنه چیست یک مثالی را برای آسان تر شدن انتقال مفهوم بکار بردیم، اینجا هم لازم است دوباره همان مثال راه اندازی یک کسب و کار در دنیای حقیقی را در نظر بگیرید. اینبار میخواهیم به این سوال که مکان و بستر راه اندازی دکان مان در دنیای مجازی کجا و چگونه است بپردازیم و پاسخ بدهیم.

پر واضح است همانگونه که در دنیای حقیقی به مکانی با حدود و ویژگی های مشخص و معین برای بنا نهادن دکان مان نیاز داریم، برای ایجاد یک وبسایت یا راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی هم، نیازمند یک فضای شخصی، در دسترس، پایدار و از همه مهمتر امن، برای قراردادن داده ها و اطلاعات مان هستیم، تا برنامه نویس بتواند با بهره گیری از آن فضا و امکاناتش، وبسایت را طراحی نماید.

تعریف هاست

هاست یا میزبان، فضایی است از یک سرور، که برای قرار دادن داده های یک وبسایت در فضای مجازی و انتشار آن در بستر اینترنت بصورت ۲۴ ساعته، اختصاص داده میشود.

انواع هاست

هاستینگ یا میزبانی وب، از منظرها و ویژگی های متفاوت، انواع مختلفی دارد، از نظر کاربرد هم دارای انواعی است که برای کاربری های متفاوت و معینی ایجاد شده اند و در ادامه به تشریح چند مورد از آنها خواهیم پرداخت. نکته ای که وجود دارد این است که، بایستی با توجه به نیازمان و بررسی دقیق ویژگی هایی که از آن هاست انتظار داریم، نسبت به تهیه آن از شرکت های هاستینگ یا میزبانی وب اقدام نمائیم.

هاست اشتراکی: میزبانی وب اشتراکی که به آن میزبانی مجازی هم گفته میشود، روش اقتصادی و مقرون به صرفه ایی است که در آن، چندین وبسایت روی یک سرور، بصورت اشتراکی میزبانی میشوند و هر کدام به میزان معینی از منابع سرور، همچون فضا و پهنای باند بهره میبرند.

هاست اختصاصی: در روش میزبانی اختصاصی، بر خلاف میزبانی اشتراکی، تمام منابع یک سرور، به میزبانی وبسایت یک کاربر اختصاص داده میشود. میزبانی اختصاصی برای میزبانی از وبسایت های بزرگ و پربازدید که به منابع و امکانات بیشتری نیاز دارند، کاربرد دارد.

سرور مجازی: در میزبانی سرور مجازی، یک سرور با بکارگیری نرم افزارهای مجازی سازی، به چند سرور مجازی تقسیم میشود. در این روش از نگاه کاربر همانند سرور اختصاصی بوده و در صرفا در اختیار اوست.

هاست دانلود: میزبانی دانلود فایل برای افرادی مناسب است که به میزان فضای بسیار زیادی تنها برای آپلود و در معرض دانلود گذاشتن فایل ها نیاز دارند. اینگونه میزبانی فاقد امکاناتی همچون پایگاه داده میباشد و با هزینه کمتر قابل ارائه خواهد بود و برای ایجاد محل ذخیره سازی فایل های وبسایت های دانلود فایل مناسب میباشد.

ویژگی های هاست

یک هاست ویژگی ها و امکاناتی را باید داشته باشد، که هر کدام، از جایگاه خاص و ویژه ای برخوردار هستند. میزان کیفیت و نوع ارائه ی این ویژگی ها، مولفه هایی است که تفاوت بین یک هاست خوب و دیگر میزبان ها را مشخص و آشکار می نماید.

سرعت: سرعت معیار بسیار موثری است که حوزه اثر گذاری آن هم گسترده است. یک هاست پرسرعت میتواند نقش مهمی را در موفقیت و کاربر پسند بودن یک وبسایت (حتی نامناسب به لحاظ های دیگر) ایفا کند و به همان میزان سرعت پائین و پردازش کند هاست میتواند، زمینه ساز شکست و کاربر گریزی یک وبسایت (بروز و مفید) باشد.

دسترس پذیری: یکی دیگر از سه اصل مهم از ویژگی های هاست خوب دسترس پذیری است. این مورد هم اهمیت زیادی دارد، یکی از تفاوت های دنیای مجازی و حقیقی در شبانه روزی بودن است؛ در دنیای مجازی همه چیز هفت روز هفته ۲۴ ساعته باید در دسترس باشد. و اگر اختلالی در این مورد وجود داشته باشد، کاربر گریزی اتفاق می افتد و آمار بازید وبسایت به مرور کاهش پیدا خواهد کرد و بی رونق خواهد شد.

امنیت: مهمترین مولفه در تعیین عیار یک هاست، امنیت است. سنگ بنای وبسایتی که در مکانی نا امن بنا میشود، فرو خواهد ریخت و هر روزه باید پذیرای هجوم مهاجمان و حمله هکر ها و سرقت سارقان بود. سارقانی که شاید در چشم بهم زدنی تمام آرزوها و اهدافتان را به تاراج ببرند، حتی بدون اینکه هیچ رد پایی از خود بجای بگذارند. پس بایستی قبل از خرید هاست نهایت دقت را به عمل آورد تا از هرگونه سواستفاده احتمالی، در حد توانمان جلوگیری نمائیم.